Du er her:

Fellesorganisasjonen
Fagforbundet for 24 000 barnevernpedagoger, sosionomer, vernepleiere og velferdsarbeidere.
Medlem av Landsorganisasjonen (LO).

Søk

Verktøylinje

FO om langsiktig kompetansebehov i NAV

FO støtter Rambøllrapportens vurdering av at det er behov for øking av innslaget sosionomer og velferdsarbeidere på NAV-kontorene i framtiden. Dette går fram av forbundets høringsuttalelse til rapporten.

FO skriver i høringen at det er positivt at Arbeidsdepartementet har tatt initiativ til å utrede de langsiktige kompetansebehovene i NAV. I rapporten slås det fast at viktige kompetanseområder i NAV er skjønnsutøvelse, flerkulturell forståelse, relasjonsbygging, samhandlingskompetanse og systemforståelse. Dette er kompetanse som FOs medlemmer innehar, og gjerne vil bidra med i det nye arbeidsfellesskapet på NAV-kontorene.
 

Rapporten slår fast at sosionomer pr. i dag er den største utdanningsgruppen i NAV-kontorene, og at det fortsatt vil være behov for å øke innslaget av sosionomer. Videre påpekes det at velferdsarbeiderne pr. i dag er en utdanningsgruppe som er lite representert i NAV-kontorene, men at det er et desto større behov for å øke antallet i framtiden.
 

I høringen uttaler FO av det er svært positivt at våre utdanningsgrupper vurderes som attraktiv arbeidskraft i NAV-kontorene. FO vil arbeide for at NAV som organisasjon blir bedre til å nyttiggjøre seg den kompetanse som våre profesjoner representerer.
 

Hele høringsuttalelsen her (pdf)

@ FO 2010 - Mariboesgate 13 - Pb 4693 Sofienberg - 0506 OSLO - Tlf.: +47 23 06 11 70 - Fax.: +47 23 06 11 14- Redaktør: rune.soma@fo.no

CorePublish publiseringsverktøy