Mekling i statsoppgjøret
LO Stat møtte i går til oppstartsmøte i meklingen for tariffoppgjøret i staten. Meklingsfristen er 27. mai ved midnatt.

– Statens tilbud hadde en fordelingsprofil som ikke var i nærheten av å gi en rettferdig fordeling av tilgjengelige lønnsmidler. Det siste tilbudet var umulig å akseptere, sa Jannicke Larsen, nestleder i FO, da bruddet var et faktum for en knapp uke siden.
Det første møtet hos riksmekler Mats W. Ruland i går, var et status- og planleggingsmøte.
– Vi går inn i meklingen med tro på at vi skal finne en løsning innen fristen. Men det blir utfordrende, og vi er avhengig av at staten vil bevege seg mer enn det de gjorde under forhandlingene, sier Larsen.
Hun ønsker ikke å spekulere i faren for at årets oppgjør kan ende i konflikt.
– Vi ønsker først og fremst å finne en løsning. Vi skal derfor bruke kreftene på det. Men så er det jo også slik at det motsatte kan skje. Derfor må vi også legge planer for et slikt utfall, avslutter Larsen.
Totalt har LO Stats forbund har i overkant av 43500 medlemmer i staten.
Flere saker

God sommer fra FO
Hver eneste dag bidrar FO-medlemmer til å gjøre en forskjell for mennesker og til å […]

Brudd i lønnsoppgjøret for ansatte innen barnevern, omsorg og asylmottak (NHO 453)
FOs fremste mål i forhandlingene var å sikre medlemmene reallønnsvekst og et tydelig lønnsløft. I […]

8 av 10 gjør ikke nok for å beskytte ansatte i barnevernet
Arbeidstilsynet har gjennomført 151 tilsyn i barnevernet i fjor og i år. Nå har de […]