Ingen streik i KS: Sikrer økt kjøpekraft til hele laget

Det er enighet i lønnsoppgjøret i kommunesektoren.

Natt til fredag, klokka 01.15 ble streikefaren avlyst i kommune-Norge. Det ble enighet hos Riksmekleren.

Resultatet gir alle FO-medlemmer i KS-området en lønnsøkning på minst 22.800 kroner.

– Dette ble et godt resultat. Økonomien er i tråd med frontfaget og gir gode tillegg til våre medlemmer, sier FO-leder Marianne Solberg, som har ledet forhandlingene på vegne av FO.

– Ubekvemstilleggene for arbeid på kveld, natt og helg er økt, og vi har fått gjennomslag for at nattillegget varer ut vaktens lengde, sier Solberg.

Kompetanse

Uttelling for kompetanse har vært viktig for FO i oppgjøret, og Solberg er derfor veldig fornøyd med styrkingen av bestemmelsene i tariffavtalen knyttet til lønnspolitikk og likebehandling.

– Vi har også fått på plass en stillingskode for miljøterapeuter som tar videreutdanning. Dette har vært et viktig krav for FO, og vi er glade for at dette nå er plass.

Solberg vil takke alle tillitsvalgte og medlemmer som har jobbet på spreng for å gjøre seg klare til å streike. Det ble heldigvis ikke nødvendig denne gang, men mobiliseringen som ble gjennomført har vært avgjørende for å lande et godt resultat. 

Her kan du lese protokollen fra meklingen.

Norges største lønnsoppgjør

Lønnsoppgjøret i kommunesektoren (KS-avtalen) er Norges største tariffoppgjør, og omfatter ansatte i kommunene, fylkeskommunene og andre kommunale virksomheter.  

LO Kommune er den største forhandlingssammenslutninga i KS-området. LO Kommune representerer rundt 190 000 arbeidstakere i kommunal sektor og består av disse forbunda: Fagforbundet, FO, EL og IT Forbundet, Creo, Skolenes Landsforbund og Norsk Sjøoffisersforbund.  

Oslo kommune er et eget tariffområde og er ikke en del av KS-oppgjøret.