Flere tas ut i streik

Flere ut i streik i kommersielt barnevern, omsorgsvirksomheter og asylmottak fra fredag.

STREIK: Ina Libak og Irmelin Stødle deltok på meklingen på vegne av FO. Bildet er fra forhandlingene i juni. (Foto: FO

Etter brudd hos Riksmekleren mellom Fagforbundet/FO og NHO Geneo gikk 40 ansatte ut i streik søndag. Nå varsles opptrapping av streiken med ytterligere 36 medlemmer.

– Streik er alltid siste utvei, men vi kan ikke akseptere at våre medlemmer får en mye dårligere økning enn det andre får. Vi streiker for et reelt løft, sier Ina Libak, i FO sin forbundsledelse.  

– Vi har møtt en arbeidsgiverside som bryter det vi har avtalt skulle skje. For to år siden avtalte vi, det har vi svart på hvitt, at minstelønnssatsene skulle opp på nivå med andre sammenlignbare avtaler. Et sånt løftebrudd fører til streik, sier Tarjei Leistad forhandlingsleder i Fagforbundets. Kompensasjon for ubekvem arbeidstid er også et sentralt krav. 

Per i dag er det 40 medlemmene FO/Fagforbundet som allerede streiker. De FO-medlemmene som foreløpig er tatt ut i strek, er ansatt i Stendi, som driver kommersielle barnevern og omsorgstjenester.