Fellesorganisasjonen (FO) har gitt innspill til NOU 2023: 8 Fellesskapets sykehus. Styring, finansiering, samhandling og ledelse
Sykehusutvalget har vurdert helseforetakenes finansieringsmodell, ordningen med finansiering av sykehusbygg, mulige tiltak for reduksjon av unødvendig rapportering og sykehusenes lederstruktur med forutsetning av at helseforetaksmodellen skal videreføres. Anbefalingene utvalget gir må ses i lys av det.
FO mener det er bra at det ble nedsatt et utvalg som skulle utrede mulige forbedringer av mål og rammer for styring av norske sykehus. Vi skulle imidlertid sett at det også ble gjort en helhetlig vurdering av selve helseforetaksmodellen.
Flere saker

God sommer fra FO
Sommeren gir mange av oss en mulighet til å senke tempoet, hente nye krefter og […]

Brudd i lønnsoppgjøret for ansatte innen barnevern, omsorg og asylmottak (NHO 453)
FOs fremste mål i forhandlingene var å sikre medlemmene reallønnsvekst og et tydelig lønnsløft. I […]

8 av 10 gjør ikke nok for å beskytte ansatte i barnevernet
Arbeidstilsynet har gjennomført 151 tilsyn i barnevernet i fjor og i år. Nå har de […]