Fellesorganisasjonen (FO) har gitt innspill til utredning om lavterskeltilbud til barn og unge med kognitive funksjonsnedsettelser
Publisert 2 mai, 2023
Helsedirektoratet har bedt om innspill til utredning om lavterskeltilbud til barn og unge med kognitive funksjonsnedsettelser som er i fare for å utøve problematisk eller skadelig seksuell atferd.
Personer med utviklingshemming har større risiko for å både bli utsatt for og selv begå seksuelle overgrep enn resten av befolkningen. Det viktig at dette settes på dagsorden.
Personer med diagnosen psykisk utviklingshemming har samme seksuelle følelser som alle andre. Likevel har de ofte begrensede kunnskaper om seksuell helse. FO synes derfor det er bra at Helsedirektoratet trekker fram behovet for å styrke seksualitetsundervisningen til denne gruppa, og bruker begrepet lavterskeltilbud i høringsutkastet.
Flere saker

Til NHO Geneo: Forslag til løsning for streiken i barnevern, omsorg og asylmottak
– Vi strekker ut ei hand og håper å bli møtt av arbeidsgiver slik at […]

Nå sendes Sykehusoppgjøret til uravstemning
Partene har lykkes å komme til enighet i område 10 Helseforetak før den planlagte meklingen, […]
