FO fornøyd med retningen i Revidert nasjonalbudsjett
Mimmi Kvisvik, forbundsleder i FO, sier Revidert nasjonalbudsjett er et sosialt budsjett, som tar innover seg de utfordringene vi som samfunn står i.
– FO er fornøyd med at regjeringen legger en tydelig sosial ramme rundt sitt reviderte budsjett. De sender tydelige signaler om hva som skal prioriteres. Det er viktig for å kunne få innbyggerne gjennom vanskelige tider, sier Mimmi Kvisvik, forbundsleder i FO.
FO-lederen trekker særlig frem disse prioriteringene:
- Regjeringa legger opp til om lag 260 millioner kroner for å styrke det statlige barnevernet. Økt kapasitet og kvalitet er viktige stikkord her.
- Regjeringen foreslår en ekstrabevilgning på over 500 millioner i bostøtte til vanskeligstilte.
- Regjeringen vil sette av 1,2 milliarder til minstepensjonistene. I tillegg vil pensjonistene få et spesielt godt trygdeoppgjør i år.
- Økt satsing på flere NAV-veiledere og ulike arbeidsmarkedstiltak.
- Kommunene får seks milliarder mer.
– Økt bevilgninger til en robust sosialpolitikk er viktig i kampen mot sosiale problemer. Det er imponerende å se hvor mye økonomi regjeringene legger inn i dette, det er store pengesummer som flyttes til viktige tiltak. Vi ser også at kommunesektoren har blitt lyttet til, sier Kvisvik og understreker viktigheten av sosialt arbeid.
– Det er viktig at deler av investeringene i institusjonsbarnevernet, Nav og de kommunale helse- og sosialtjenestene går til å ansette og beholde nok ansatte med sosialfaglig kompetanse. Helhetlig sosialpolitikk og godt sosialt arbeid går hånd-i-hånd, sier FO-lederen.
FO har nå store forventninger til videre samarbeid og at de økte midlene forvaltes på en god måte.
– Vi ser frem til et godt samarbeid fortsettelsen, både administrativt og politisk, avslutter Kvisvik.
Flere saker

FO Rogalands årsmøte 2026
Handlingsprogram 2026-2028 Årsmøtet har vedtatt nytt handlingsprogram for årsmøteperioden 2026-2028. Handlingsprogrammet sier noe om hva […]

FOrskerportrett: Digitalisering i barnevernet: Barnevernsansatte i møte med et digitalt samfunn
Hvem er du? Jeg er utdannet barnevernspedagog og har erfaring fra arbeid i barnevernstjenesten. Nå […]

FO inviterer til lansering av rapport
FO inviterer til lansering av rapport: Lite tid til fag og folk Tid: Torsdag 7. […]