Mekling på overtid i frontfaget

Ingen FO-medlemmer er direkte påvirket av denne meklingen, men det såkalte frontfaget legger føringer for alle de andre oppgjørene.
Hold deg oppdatert på Fellesforbundets nettsider.
– Vi venter spent på hva vi kan forvente oss som ramme for oppgjørene i «våre» sektorer, sier FO-leder Mimmi Kvisvik.
Les også i FriFagbevegelse: – Vi er inne i en mer krevende fase, innrømmer Riksmekleren. Fortsatt flere timer til mulig løsning
Les også i FriFagbevegelse: 10 timer på overtid: – Forhandlerne har det beintøft
Gir en ramme for de andre oppgjørene
Lønnsoppgjørene i Norge er basert på den såkalte frontfagsmodellen. Det betyr at lønnsveksten i internasjonalt konkurranseutsatt industri skal forhandles først. Det man kommer fram til i disse forhandlingene, som skjer mellom LO (Fellesforbundet) og NHO (Norsk industri), utgjør deretter en ramme for resten av oppgjøret.
Les mer om hva frontfagsmodellen betyr for deg som FO-medlem.
Se også: Slik blir årets lønnsoppgjør. Her er datoene du må merke deg
Flere saker

Ny veileder skal styrke ytringsfriheten i arbeidslivet
Veileder for ytringsfrihet i arbeidslivet, som et verktøy for praksisarbeidet ute på den enkelte arbeidsplass. […]

Varslingsrutiner for tillitsvalgte og medlemmer i FO
FO ønsker en organisasjonskultur preget av åpenhet. Tillitsvalgte skal kunne si ifra om kritikkverdige forhold i alle ledd av FOs organisasjon i visshet om at saken det varsles om vil bli tatt tak i på en trygg og forutsigbar måte.

Våre kurs og arrangementer finner du ved å gå til fo.no
I søkefeltet til høyre i bildet skriver du FO Nordland, så kommer du til våre […]