Fellesorganisasjonen (FO) har gitt innspill til NOU 2023: 8 Fellesskapets sykehus. Styring, finansiering, samhandling og ledelse
Sykehusutvalget har vurdert helseforetakenes finansieringsmodell, ordningen med finansiering av sykehusbygg, mulige tiltak for reduksjon av unødvendig rapportering og sykehusenes lederstruktur med forutsetning av at helseforetaksmodellen skal videreføres. Anbefalingene utvalget gir må ses i lys av det.
FO mener det er bra at det ble nedsatt et utvalg som skulle utrede mulige forbedringer av mål og rammer for styring av norske sykehus. Vi skulle imidlertid sett at det også ble gjort en helhetlig vurdering av selve helseforetaksmodellen.
Flere saker

Totalforsvarsåret angår oss alle – sosialarbeidere er en del av Norges beredskap
Vi lever i ei urolig tid, preget av krig, geopolitisk spenning, klimaendringer og økende polarisering […]

Mer tillit til kommunene
Vi trenger kommuner som leverer gode tjenester til befolkningen i hele landet. Skal kommunene lykkes, […]

Dom om deltid krever handling
I forrige uke kom det en dom om at deltidsansatte har rett til å få […]