FOs helhetlig opptrappingsplan for kvalitet i tjenester til personer med utviklingshemning
Vi må få politisk vilje til å bedre situasjonen for personer med utviklingshemning og arbeidet med å sikre like rettigheter og muligheter må komme i gang. FO er utålmodige og har derfor utarbeidet vårt forslag til helhetlig opptrappingsplan for kvalitet i tjenester til personer med utviklingshemning. Den tar utgangspunkt i NOUen «På lik linje» og de åtte løftene som er beskrevet der.
Rettighetsutvalget ble oppnevnt den 3. oktober 2014 og overleverte utredningen NOU 2016:17 «På lik linje – Åtte løft for å realisere grunnleggende rettigheter for personer med utviklingshemning» til Barne- og likestillingsdepartementet den 3. oktober 2016. Siden den gang har lite skjedd. Personer med utviklingshemning i Norge opplever daglig brudd på menneskerettighetene.
Det er på tide med handling. Vi må vise at vi er en nasjon som ivaretar alle landets innbyggere, at vi er en velferdsstat bygget på solidaritet og likeverd.
Last ned interaktiv PDF her
Flere saker

FOrskerportrett: «Hva gjør vi nå?» Alvorlige foreldrekonfliktsaker i barnevernet
Bli bedre kjent med Cecilie i månedens FOrskerportrett her: Hvem er du?Jeg er utdannet barnevernspedagog […]

Ny avtale for å sikre helsepersonell
Forbundsleder Marianne Solberg var til stede da statsrådene Jan Christian Vestre, Tonje Brenna og Kjersti […]

CRPD-forslag kommer. Historisk for funksjonshemmede
Regjeringen vil behandle en lovproposisjon om å ta inn CRPD i norsk lov i statsråd […]