FO er i gang med arbeidet i rettighetsutvalget
Publisert 9 mai, 2015
7. mai møtte FO, ved nestleder Tone Faugli, i referansegruppa for rettighetsutvalget. FO hadde med seg innspill til tiltak som kan bedre levekårene for mennesker med utviklingshemning. FO samarbeider tett med Norsk Forbund for Utviklingshemmede (NFU) i denne saken.

Tone Faugli er FOs representant i referansegruppa til det regjeingsoppnevnte rettighetsutvalget. (Foto: Sunniva Roumimper, FO).
FO forventer at arbeidet i rettighetsutvalget skal sikre utviklingshemmede inkludering, deltakelse og selvråderett. Av prinsippene FO framholdt i referansegruppa var:
- Reell selvbestemmelse og brukermedvirkning
- Retten til utdanning
- Flere profesjoner inn i skolen
- Retten til å bestemme bosted selv – ikke bli plasser i store omsorgskomplekser
- Retten til arbeid i stedet for utføretrygd
- Mimimum 50 prosent av tjenesteyterne må ha hyskoleutdanning
- Kravet om vernepleierfaglig kompetanse i tjenester til personer med utviklingshemming må lovestes.
Les mer om FOs arbeid for flere tiltak som kan bedre levekårene for mennesker med utviklingshemming her
Flere saker

Årets Operasjon Dagsverk går til FOKUS
Denne dagen jobber ungdom over hele landet for å støtte kampen mot kjønnslemlestelse og barneekteskap. […]

Fagartikkel: Varsling
Hva vil det si å varsle? Å varsle er i korte trekk 1 – gi […]

Arbeidsfolk har mye å miste i årets stortingsvalg
Stortingsvalget 2025 viser at det blir jevnt mellom de politiske blokkene. Tankesmien Agenda har gjennomgått […]