FO fikk flere gjennomslag på kongressen. Her er de syv viktigste
LO-kongressen 2025 er over. Her er sosialarbeidernes viktigste gjennomslag.

5. – 9. mai var 315 delegater fra LOs 23 forbund samlet for å meisle ut politikken og strategien for landets mektigste arbeidstakerorganisasjon. LO-kongressen blir gjerne kalt Norges største fagligpolitiske verksted.
I løpet av den intense uken har 11 delegater kjempet for gjennomslag for FOs medlemmer. De har all grunn til å være fornøyde. Fasiten ble en historisk kongress sett med FOs øyne, ifølge Fontene.
– Vi har blitt så store og viktige for LO at vi endelig har fått en egen plass i ledelsen. Dette har vi kjempet for lenge. Det betyr at det sitter noen i LO-ledelsen med dybdekunnskap på de sakene vi er aller mest opptatte av, sier Marianne Solberg.

FO-lederen mener at det er viktig med en plass i ledelsen når vedtakene fra kongressen skal omsettes til konkret politikk og handling. I uttalelsene og handlingsprogrammet står det nå nemlig mye som har vært viktig for FO.
Her er de viktigste vedtakene for FO:
- FO har for første gang fått sin representant inn i LOs ledelse
- LO går inn for full boikott av Israel, dersom ikke okkupasjonen opphører
- LO avvikle medleverforskriften for at de som jobber medleverturnus skal få lønn som fortjent
- LO skal jobbe mot arbeidsgivers mulighet til å bestride sykemeldinger
- Papirløse skal ha rett til helsehjelp
- Handlingsprogrammet presiserer viktigheten av tidlig innsats og en trygg oppvekst
- LOs boligpolitiske uttalelse inneholder mye god sosialpolitikk
I tillegg fikk Henriette Steenstrup LOs kulturpris for TV-serien Pørni. Komiteen trakk frem at Pørni viser et bilde av den moderne arbeideren; kvinner med høyere utdanning i offentlig sektor. Det var FO, sammen med Dramatikerforbundet, som nominerte Steenstrup til prisen.
FOs delegasjonsleder, Marit Isaksen, mener at prisen også er en viktig anerkjennelse av sosialarbeidernes rolle i fagbevegelsen og samfunnet.
– Det var stas. Hun er litt vår. Pørni er jo organisert i FO, sier delegasjonsleder Isaksen.
I spørsmålet om AFP og klima, som ble store stridstema på kongressen, samlet forbundene seg om kompromisser.
Her kan lese LOs nye handlingsprogram 2025-2029 og uttalelser og bevilgninger fra LO-kongressen.
Les mer i Fontene
- Sosionom Kathrine får plass i LOs ledelse: – En historisk dag
- – Klimakrisen er også en sosial krise. LO må ta tydelig stilling!
- FO-topp vil ha med LO på boikott av Israel
Flere saker

Mekling i KS-oppgjøret startet
Hos Riksmekleren uttrykte Nord at hun var svært skuffet over at LO Kommune og KS […]

FO-Studentene søker studentrepresentant til profesjonsrådet for sosionomene!
SST møtes minst 7 ganger i året. I tillegg kan det komme nasjonale arrangementer for […]

Kathrine Haugland Martinsen er valgt inn i LO-ledelsen
Hun er sosionom, jobber i Kirkens Bymisjon og har hatt flere sentrale verv i FO. […]