God jul, fra alle oss i FO-ledelsen

Kjære medlemmer og tillitsvalgte. Gode sosialarbeidere. Takk for i år.

Forbundsledelsen julen 2025

2025 har vært et spennende år. Et år med vekst, kamper og seiere. Nå som vi nærmer oss årsskiftet, vil vi takke dere alle for innsatsen og bruke anledningen til å minne oss på hva vi har fått til sammen.

I år passerte vi 38 000 medlemmer. Aldri har så mange sosialarbeidere stått samlet i én fagforening. Det gir oss økt styrke og gjennomslag. På LO-kongressen skrev vi historie: FO har for første gang fått plass i LOs ledelse. I valgkampen løftet vi sosialpolitikken og bidro til et fortsatt rødgrønt flertall. I lønnsoppgjøret sikret vi en solidarisk og rettferdig lønnsvekst for alle.

FO setter dagsorden. Vi løftet faglige perspektiver i debatten om ungdomskriminalitet. Vi har fått plass i ekspertutvalget som skal forme fremtidens rusbehandling, og arrangerte Europas største sosialarbeiderkonferanse, her i Norge! Mange har også merket vårt internasjonale engasjement og vår solidaritet, fra Gaza til Guatemala.

Men året har også hatt tunge dager. Drapet på Tamima Nibras Juhar minner oss om hvorfor kampen for trygge arbeidsplasser aldri er over. Vi står sammen i kampen mot rasisme og for trygghet. For hver dag står sosialarbeidere opp for tryggheten til andre, og skal selv være trygg på jobb.

Den jobben dere gjør, merkes spesielt nå i julen. Når økonomiske forskjeller øker og sosiale problemer vokser, er dere der for dem som trenger det mest. Takk for at dere gjør en forskjell. Dere er uvurderlige, og vi ser den viktige jobben dere gjør. Tusen, tusen takk.

Kjenner du noen som fortjener litt ekstra anerkjennelse for jobben de gjør? FO deler for 20. gang ut prisen til «Årets sosialarbeider» i 2026! Her kan du nominere din kandidat.

Vi håper mange får en velfortjent pause nå. Samtidig vet vi at mange av dere fortsetter å holde hjulene og velferdsstaten i gang gjennom ferien. Til deg som jobber turnus vil vi rette en ekstra takk. Takk for at du er der for dem som trenger det, nå som de trenger det mest. Vi håper du snart får tatt fri og godt med kompenasjonsdager!

For i 2026 blir det nye høydepunkter. Vi skal inn i et hovedoppgjør og fortsetter kampen for helhetlig sosialpolitikk. Vi har fått til mye, og skal få til enda mer i året som kommer!

Tusen takk for innsatsen. Vi ønsker dere alle en riktig god jul og et godt nytt år!

Med vennlig hilsen
Marianne, Jannicke, Ole, Ina og Marit
FO-ledelsen