Kvinner tjener mer i kommunene
Teknisk Beregnings- og Statistikkutvalg for Kommunesektoren (TBSK) la nylig ut en rapport som viser lønnsveksten i KS fra 2016 til 2017. Årslønnsveksten i denne perioden var på 2,5 prosent.
TBSK er et partssammensatt utvalg hvor KS, Landsorganisasjonens forhandlingssammenslutning i den kommunale sektor (LOK), YS-K, Unio og Akademikerne er representert.
KS har omtalt hovedtallene fra rapporten i denne saken.
– FO er fornøyd med at utviklingen for likelønn i kommunal sektor fremdeles er positiv. Likevel har vi en vei å gå før vi kan si at menn og kvinner har lik lønn i norske kommuner, sier FO-leder Mimmi Kvisvik.
80 prosent av FOs medlemmer er kvinner. Mange av dem jobber i kommunesektoren.

FORNØYD MED UTVIKLINGEN: Mimmi Kvisvik er tilfreds med utviklingen av likelønn i kommunal sektor.
Les også: FO satte likelønn på dagsorden
I rapporten kommer det fram at kvinners lønn sammenliknet med menn økte med 0,3 prosentpoeng fra 2016 – 2017. Nå tjener kvinner 93,3 prosent av det menn gjør i kommunene.
Flere saker

Delegater til landsmøte
FO sitt landsmøte avholdes 16. til 19. november 2027. Her møtes FO-ere fra hele landet […]

LO inviterer til webinar om AFP
26. august presenterte LO sitt forslag til det videre arbeidet med å legge om AFP […]

FO deler sorgen over Kong Haralds bortgang
Gjennom et langt liv i tjeneste for Norge var Kong Harald en samlende skikkelse, særlig […]