Nå er lønnsoppgjøret i Spekter i gang
Dette lønnsoppgjøret gjelder FOs medlemmer i helseforetakene og andre virksomheter som er medlem i Spekter. Forhandlingene foregår mellom Spekter på arbeidsgiversiden og LO Stat, YS Spekter, Unio og SAN på arbeidstakersiden. FO er en del av LO Stat. Ved å stå sammen med andre forbund får FO større tyngde i forhandlingene.
FO med tre krav
– FOs overordnede krav i de sentrale A-delsforhandlingene er opprettholde kjøpekraften. Vi krever også en likelønnsprofil som bidrar til å utligne lønnsforskjeller som eksisterer mellom kvinner og menn. I tillegg krever vi verdsetting av utdanning og kompetanse, sier Marit S. Isaksen i FO-ledelsen, som representerer FO i forhandlingene.
Les også: LO Stat krever opprettholdelse av kjøpekraft i Spekter
Lønnsoppgjøret i Spekter har flere faser. A-delsforhandlingen er felles for alle Spekter-virksomheter, og handler om grunnleggende spørsmål i hovedavtalen. I tillegg avtales det generelle lønnstillegget for virksomheter som ikke er helseforetak.
Lønnsoppgjøret som handler om lønna for FOs medlemmer i helseforetakene forhandles senere. Følg med på fo.no.
Les mer: Slik foregår lønnsoppgjøret i Spekter
Har du spørsmål om årets lønnsoppgjør kan du kontakte din tillitsvalgt eller FOs avdeling i ditt fylke.
Les mer: Her finner du spørsmål og svar om lønn og tariff
Flere saker

Skolefravær er et alvorlig problem
Fravær fra skolen er en stor utfordring. Konsekvensene er alvorlige for enkeltelever og storsamfunnet. Målet […]

Ny leder i FO-studentene
– Jeg stortrives med valget mitt om å bli vernepleier, sier Abrahamsen.Abrahamsen ble med i […]
