Ny og endret tilskuddsordning for å styrke kompetansen i barnevernet
Bufdir har endret tilskuddsordningen for videreutdanninger til ansatte og ledere i barnevernet. Nytt i år er blant annet man kan få støtte til både masterutdanninger og videreutdanninger. Tilskuddet er derfor ikke lenger knyttet til noen få prioriterte videreutdanninger. Det er også gjort flere endringer for å forenkle ordningen, og i tillegg er ordningen styrket med 10 millioner kroner.
Oppsummert er endringene som følger:
- Tilskudd til master: Dere kan søke om tilskudd til masterutdanninger og videreutdanninger som er relevante for ansatte og ledere i kommunalt, privat eller statlig barnevern. Tilskuddet er ikke lenger knyttet til noen få prioriterte videreutdanninger.
- Én søknad per arbeidsgiver: Dere skal bare sende inn én felles søknad for alle medarbeiderne.
- Anonym søknad: Dere skal ikke oppgi navn på medarbeidere, kun budsjettall og hvilken/hvilke utdanninger det søkes for.
- Det er vil ikke lenger være et krav om opptak for å få innvilget tilskudd. (For å øke sannsynligheten for å få opptak på et studium, vil vi tipse om å søke på flere relevante videre- og/eller masterutdanninger og oppgi disse i søknaden.)
- Én utbetaling: Tilskuddet blir utbetalt én gang, også for utdanninger som går over flere år.
- Ny utmåling: Inntil 110 000 kroner per 30 studiepoeng. For eksempel vil 60 studiepoeng utløse et tilskudd på inntil 220 000 kroner.
Du kan lese mer om endringene i en nyhetsartikkel hos Bufdir. Der kan du også lese mer om en ny kompetansekartlegging i barnevernet.
Mer informasjon om tilskuddsordningen og søknadsskjema finnes her:
Flere saker

Ny avtale sikrer arbeidstøy
Avtalen om arbeidstøy for ansatte i kommunene slår fast at dette er en rettighet ansatte […]

FO har gitt innspill til Meld.St.31 – Straff som virker
FO støttet meldingas overordnete målsettinger og utfordringsbildet som er skissert. I vårt høringsinnspill etterlyste vi […]

FO har gitt innspill om ungdomskriminalitetsnemnd og lukkede institusjoner for mindreårige kriminelle
Vi er heller ikke enige i situasjonsbilde som beskrives i forslaget. Vi understreker i vårt […]