FO arrangerer ikke delegatmøte

Krigen i Gaza har nå pågått i snart to år. De menneskelige lidelsene er enorme, og staten Israel er ansvarlig for et pågående folkerettsbrudd mot palestinerne.

FO mener Norge bør boikotte israelske institusjoner og ta initiativ til en internasjonal økonomisk boikott av landet. Norge kan ikke handle med et land som aktivt begår folkemord. Boikotten vil også ramme akademia, kultur og idrett.

Dette er FOs politiske holdning, som ble vedtatt på landsmøtet i 2023 og landsstyremøtet i desember 2024. I vår gikk også LO-kongressen inn for boikott av Israel.

Én konsekvens for FO er at vi ikke kan delta i delegatmøtet i det internasjonale samarbeidsnettverket for sosialarbeiderorganisasjoner, IFSW . Møtet skulle vært avholdt i FOs lokaler i Mariboes gate i Oslo fra 3. oktober, og FO skulle være arrangør. I delegatmøtet vil det imidlertid være en israelsk delegasjon. Dermed velger FO å ikke delta.

I stedet har vi tatt et initiativ for å uttrykke støtte til det palestinske folk og for å ekskludere Israel fra IFSW. I tråd med vår politikk og vedtaket fra LO, vil FO ikke delta i delegatmøtet.

FO mener verdenssamfunnet må legge kraftig press på Israel. Folkerettsbruddene må stoppe. Okkupasjonen må opphøre.

For ordens skyld, FO arrangerer som planlagt verdens største konferanse for sosialarbeidere, IFSW-konferansen, på Oslo Kongressenter i Oslo fra mandag 6. oktober.