Nå starter lønnsoppgjøret for deg i ideell sektor
Tirsdag startet årets mellomoppgjør for FOs 1 275 medlemmer i Virke-området.

I dag møtes LO-forbundene hos arbeidsgiverforeningen Virke for å forhandle om den nye lønna for ansatte i ideelle virksomheter. Tariffområdet, Virke-HUK, omfatter blant annet sosialarbeidere innenfor helse, utdanning og kultur.
– Vårt viktigste krav i forhandlingene er at de som jobber i ideell sektor skal ha likelydende lønns- og arbeidsvilkår som kollegaene sine i offentlig sektor, sier FOs Ole Henrik Kråkenes.
I mellomoppgjøret har FO særlig trukket frem fem tariffkrav:
- Økt kjøpekraft for medlemmene
- Likelønn som sørger for lik lønn for arbeid av lik verdi
- Sentrale og solidariske lønnstillegg
- Bedre uttelling for kompetanse og ansvar
- Bærekraftige lønnsoppgjør som bidrar til rettferdig omfordeling
Forhandler parallelt
Når FO forhandler med Virke, forhandler de ikke om kun én avtale. FOs medlemmer er nemlig berørt av seks ulike avtaler, som baserer seg på resultatene fra oppgjørene i staten, KS og Spekter Helse.
Fordi det ikke ble streik eller utsettelser på noen av de andre tariffområdene, skal FO i år forhandle om alle Virke-avtalene parallelt.

– Vi er forberedt på å bruke den tiden som trengs, men jeg er innstilt på at vi skal klare å lande alle avtalene innenfor fristen, sier Kråkenes.
Under kan du se hvilke 1. krav LO-forbundene har fremmet for de ulike avtalene.
Flere saker

Ny veileder skal styrke ytringsfriheten i arbeidslivet
Veileder for ytringsfrihet i arbeidslivet, som et verktøy for praksisarbeidet ute på den enkelte arbeidsplass. […]

Varslingsrutiner for tillitsvalgte og medlemmer i FO
FO ønsker en organisasjonskultur preget av åpenhet. Tillitsvalgte skal kunne si ifra om kritikkverdige forhold i alle ledd av FOs organisasjon i visshet om at saken det varsles om vil bli tatt tak i på en trygg og forutsigbar måte.

Våre kurs og arrangementer finner du ved å gå til fo.no
I søkefeltet til høyre i bildet skriver du FO Nordland, så kommer du til våre […]