FOs høringssvar på forskrift om retningslinjer for videreutdanning i psykososialt arbeid med barn og unge
FO er fagforeningen for sosialarbeidere. FO organiserer 36 000 barnevernspedagoger, sosionomer, vernepleiere og velferdsvitere.
FO takker for muligheten til å komme med innspill på retningslinjen, og velger å svare kort uten å gå inn i de ulike paragrafene i forslaget.
FO anerkjenner at det er utfordrende å lage en helhetlig utdanning som både ivaretar forebyggende og behandlende perspektiver. FO mener derimot at det er avgjørende at det finnes videreutdanninger i psykososialt arbeid som ivaretar behovet for behandlingskompetanse. Derfor mener FO at det må revurderes om utdanningen likevel kan ivareta alle perspektivene. Det vil være en fordel om utdanningen ivaretar behovet for behandlerkompetanse, siden alternativet er å opprette enda en utdanning. Dersom det ikke lar seg gjøre å inkludere dette, mener FO det må opprettes en egen tverrfaglig videreutdanning i psykososialt arbeid med barn og unge som dekker behovet for behandlerkompetanse.
Tverrfaglig behandlerkompetanse er avgjørende for å sikre helhetlige tjenester og for å sikre tilstrekkelig tilgang på fagpersonell i fremtiden.
FO mener videre at innholdet i videreutdanningen virker å inneholde relevante faktorer, men etterlyser juridisk kunnskap om aktuelle lover for området. For barnevernspedagoger, sosionomer og vernepleiere vil dette være kjent, men siden det er en tverrfaglig utdanning bør det vurderes om det skal legges til rette for dette.
Flere saker

Brudd i statsoppgjøret
– Statens tilbud hadde en fordelingsprofil som ikke var i nærheten av å gi en […]

Her er den nye lønna for ansatte i Oslo kommune
En timer før fristen ble partene enige om årets lønnsoppgjør i Oslo kommune. Rammen på […]

Brudd i KS-oppgjøret
Forbundsleder Marianne Solberg beklager at det ikke ble enighet i dette tariffområdet. Nå må vi […]