Hovedavtaleforhandlinger i staten er i gang
Målet er å få på plass en ny hovedavtale som skal gjelde fra nyttår. Fristen for å bli ferdig med forhandlingene er fredag 16. desember. Forhandlingene foregår i Kommunal- og distriktsdepartementet, og FOs nestleder Marianne Solberg er tilstede i departementet som en del av LO Stats forhandlingsutvalg.
– Hovedavtalen er det viktigste verktøyet vårt for medbestemmelse i staten. Avtalen gir blant annet tillitsvalgte rett til å få informasjon, drøfte og forhandle saker med ledelsen, sier Solberg.
Hovedavtaleforhandlingene er konsensusforhandlinger. Det betyr at alle parter må bli enige for at vi skal få en ny avtale på plass.
LES MER: For deg som jobber i Staten
LES OGSÅ: Her er hovedavtalen i Staten
Flere saker

Brudd i lønnsoppgjøret for ansatte innen barnevern, omsorg og asylmottak (NHO 453)
FOs fremste mål i forhandlingene var å sikre medlemmene reallønnsvekst og et tydelig lønnsløft. I […]

8 av 10 gjør ikke nok for å beskytte ansatte i barnevernet
Arbeidstilsynet har gjennomført 151 tilsyn i barnevernet i fjor og i år. Nå har de […]

Lønnsoppgjøret for ansatte innen barnevern, omsorg og asylmottak (NHO 453) er i gang
– Våre medlemmer gjør en svært viktig jobb i tjenester som er avgjørende for noen […]