Dark Overlay
Til innhold
  • Fylkesavdelinger
  • FO-Studentene
  • Finn tillitsvalgte
  • Min side
  • Bli medlem
  • Din profesjon
    Barnevernspedagog
    En barnevernspedagog jobber for å bedre oppvekstvilkårene for utsatte barn og unge.
    Sosionom
    En sosionom bistår barn, voksne, grupper og lokalsamfunn i deres innsats for bedre livsvilkår.
    Vernepleier
    En vernepleier jobber for å bedre hverdagen til personer med funksjonsnedsettelser.
    Velferdsviter
    En velferdsviter jobber med arbeidsliv på individ-, gruppe-, organisasjons- og samfunnsnivå.
    Yrkesetikk
    Yrkesetikken er en viktig del av profesjonsutøvelsen.
  • Din fagforening
  • Hva skjer
  • Om FO
  • Om FO
    • FO mener
      • Valget 2021
        • Dette mener politikerne
          • Østfold valgkrets
            • Arbeiderpartiet
            • Høyre
            • Senterpartiet
            • FRP
            • Sosialistisk Venstreparti
            • KrF
            • Rødt
            • Venstre
            • MDG
  • Kontakt FO
  • Fylkesavdelinger
  • For presse
  • FO mener
  • English
  • Min side
s

Ole André Myhrvold

Førstekandidat for Senterpartiet i Østfold.

Helhetlig innsats løser sosiale utfordringer 

  • Vil du støtte en helhetlig gjennomgang av Nav som omfatter styringsform, organisering, arbeidsmåter og kompetanse?

    Ja. Vi i Senterpartiet vil ha en helhetlig gjennomgang av Nav. Det har blitt for stor avstand mellom hva som var formålet med NAV-reformen og dagens praksis. Tre viktige grep som må gjøres så snart som mulig er:

    • Sikre at Nav kontorene har minst samme åpningstid som rådhuset i kommunen. 
    • Sikre en bemanning med fagfolk som kan gi folk hjelp iht formål og krav
    • Gi de lokale Nav kontor ansvar og myndighet til å ta avgjørelser i alle midlertidige ytelser og oppfølging av arbeidsrettede tiltak

    Førstelinja i NAV må styrkes. Brukerne må få møte kvalifiserte fagfolk som har beslutningsmyndighet. Konsekvensen av denne styrkingen av de lokale Nav kontorene er at fagfolk må overføres fra forvaltningsenheter til Navs førstelinje. Samt at førstelinjen må styrkes med erfarne folk som gis lønn- og karriere muligheter i tråd med dette meget krevende ansvaret. Senterpartiet foreslo i budsjettet for 2021 å omprioritere 300 millioner kroner for å styrke førstelinjen i Nav.

  • Hvilke forebyggende tiltak vil du satse på for å hindre utenforskap blant barn og unge?

    Alle barn lever i en familie, stor eller liten. Familiens trygghet for arbeidsinntekt og eller pensjoner/sosiale ytelser av avgjørende for at barn og unge skal ha det trygt. I tillegg er bolig og gode boligforhold avgjørende for sosial trygghet. 

    I tillegg vil Senterpartiet jobbe for: 

    • Å videre forsterke områdesatsingene for bedre å utjevne forskjeller og særlig målrette dem mot å forebygge utenforskap og fattigdom blant barn og unge. 
    • Kommunene må gis økonomi til å sikre gode og trygge oppvekstsvilkår. Det gir gode utviklingsmuligheter for alle barn og bidrar til sosial mobilitet og utjevning. 
    • Sikre nok og kvalifisert bemanning i skole og barnehager og satse på fritidsaktiviteter og trygge møteplasser for barn og unge. 
    • Målrettede tiltak for å redusere fattigdom, hjelpe barna i utsatte familier, sikre god inkludering i samfunnet og forebygge utenforskap. 
    • Styrking av familiekontorene og bedring av ordningen med hjemmeassistent for familier med behov er viktige forebyggende lavterskeltiltak.
  • Hvordan vil du jobbe for å justere barnetrygden til dagens prisnivå?

    Senterpartiet vil prisjustere barnetrygden og beholde denne støtten til barnefamiliene som en universell ordning uten behovsprøving eller beskatning. I vårt alternative statsbudsjett foreslo vi å bl.a. gjeninnføre Finnmarks- og Svalbardtillegget i barnetrygden med 3840 kroner.

  • Vil du støtte rusreformutvalgets forslag til ny rusreform, hvor straff erstattes med hjelp?

    Senterpartiet vil at rusavhengige skal møtes med hjelp, ikke straff, men vi ønsker ikke en generell avkriminalisering av narkotika. Vi går derfor mot regjeringens rusreform som går på bekostning av det forebyggende arbeidet blant barn og unge, noe vi ikke kan akseptere. Vi tror ikke at ett møte hos en rådgivende enhet på kommunens rådhus, er nok til å få unge vekk fra en uheldig praksis der man er begynt å eksperimentere med narkotika. I dag kan for eksempel unge inngå i konfliktrådets ruskontraktsprosjekt som gir langt bedre og mer omfattende oppfølging hos hjelpeapparatet enn regjeringens forslag med en samtale hos kommunen.

    Det er et mål for Senterpartiet at narkotikabruken i Norge skal reduseres, ikke økes. Regjeringen forutsetter at avkriminalisering ikke skal økes med reformen, men dette viser det seg at det er svak vitenskapelig dokumentasjon for. Folkehelseinstituttet er blant høringsinstanser som sier at men ikke kan utelukke en økning av narkotikabruken med regjeringens rusreform. Regjeringens rusreform inneholder ingen forslag til økte helsehjelp for rusavhengige verken i kommuner eller i helseforetak. Det er et stort paradoks at en rusreform som har overskriften fra straff til hjelp, ikke handler om økt hjelp og behandling. 

    Senterpartiet har derfor fremmet alternative forslag til regjeringens rusreform om at rusavhengige ikke skal straffeforfølges kombinert med forslag om en forebyggings- og behandlingsreform innen rusfeltet. 

Kompetanse sikrer kvalitet i tjenestene

  • Vil du jobbe for en lovfesting av miljøterapeuter i skolen?

    Senterpartiet mener det er et stort behov for et større tverrfaglig lag rundt eleven, blant annet med miljøterapeuter, helsesykepleiere og andre yrkesgrupper som kan støtte elvene med utfordringer som ikke er av direkte faglig karakter, men som påvirker både læring, motivasjon og livskvalitet. En forutsetning for å få til dette, er å gi kommunene tilstrekkelig økonomisk evne og -frihet til å ansette miljøterapeuter i skolen.

  • Hvordan vil du øke andelen vernepleiere slik at 70 prosent av de ansatte i tjenester til personer med utviklingshemming har relevant høyere utdanning?

    Senterpartiet vil jobbe for å øke utdanningskapasiteten av vernepleiere, slik at den blir i mer i tråd med behovet, opp mot 100 nye plasser i året. Det må også bli lagt godt til rette for desentraliserte utdanninger. Senterpartiet vil styrke kommuneøkonomien for å sikre en forsvarlig grunnbemanning. Vi vil støtte lokale prosjekter som legger til rette for økt grunnbemanning, mindre vikarbruk og økt heltidskultur i tjenestene. Vi vil intensivere arbeidet for å sikre at alle med vernepleieutdanning får mulighet til å bruke utdanningen sin på en god måte, i hele faste stillinger. Koronapandemien har vist oss at det er minst sårbart om man slipper å måtte jobbe på flere tjenestesteder får å få full stilling.

  • Hvordan vil du jobbe for autorisasjon for barnevernspedagoger og sosionomer?

    Senterpartiet stemte for en profesjonsspesifikk autorisasjonsordning for barnevernspedagoger og sosionomer da det ble fremmet forslag om dette i 2019. 

    En slik ordning vil kunne bidra til økt tillit, kvalitet og profesjonalitet i tjenestene og gi økt rettssikkerhet for barna og deres foreldre. Ved innføring av en autorisasjonsordning for sosionomer og barnevernspedagoger kan samfunnet unnlate å gi, og frata, autorisasjon. Disse virkemidlene bør sikres uavhengig av hvilken lov autorisasjonsordningen forankres i. Det viktigste er at autorisasjonen gjelder uavhengig av hvilken sektor yrkesutøverne er ansatt i.  

Trygghet i arbeidslivet gir trygghet til brukerne 

  • Vil du sikre Arbeidstilsynet midler til kontroll, oppfølging og veiledning om vold og trusler mot helse- og sosialarbeidere?

    Senterpartiet vil styrke Arbeidstilsynet ved å vri ressurser fra byråkrati og mer over på tilsynsaktivitet. Tilsynsaktiviteten er en av primæraktivitetene til Arbeidstilsynet, ikke papirarbeid. I vårt alternative statsbudsjett foreslo vi å gi Arbeidstilsynet 50 mill. kroner ekstra til økt tilsyn ute på arbeidsplassene. Vårt forslag skulle gi Arbeidstilsynet rundt 50 ekstra inspektører.  

  • Hvordan vil du sikre nok tid og bemanning for å gi gode tjenester i barnevernet?

    Senterpartiet vil styrke fellesskapsløsningene. Vi vil ønsker at ansvar og drift av viktige velferdstjenester fortsatt skal ligge hos kommuner og fylkeskommuner. Senterpartiet vil også jobbe for å avvikle bruken av konkurranseutsetting og anbud i barnevernssektoren, samt styrke den kommunale barnevernstjenesten og trappe ned bruken av de kommersielle barnevernstjenestene. I vårt alternative budsjett foreslo vi å øke midlene til det kommunale barnevernet med 230 mill. Kroner, fordi vi ser behovet for å styrke og øke bemanningen.  

  • Hvordan vil du bidra til å gjennomføre en tillitsreform i offentlig sektor?

    Senterpartiet mener det trengs en tillitsreform i offentlig sektor. Den må gjennomføres sentralt og lokalt, og må bli en viktig del av en ny regjerings arbeid. Det har i de siste tjue årene vokst fram en styrings- og ledelseskultur i offentlig sektor som bygger på en altfor snever målstyring, hvor etater styres etter et omfattende apparat av enkle, kvantitative mål, uten en helthetlig tilnærming til hva behovet i tjenesten faktisk er. I praksis har målstyringen like gjerne blitt et hinder for at gode og kvalifiserte avgjørelser blir tatt av dem som kjenner området best og et hinder for at etater kan lære av erfaringer og utvikle bedre tjenester. 

    Senterpartiet mener at nøkkelen til mer tillitsbaserte løsninger i kommunal sektor ligger i erfaringene fra det lokale trepartssamarbeidet. Vi kan ikke vedta tillit. Arbeidet må prioriteres, systematiseres og organiseres slik at samarbeid og tillitsbaserte relasjoner blir en sentral del av kulturen i kommunen. 

  • Skriv ut
  • Tips en venn
Del på:
  • Del på Facebook
  • Del på LinkedIn
  • Del på Twitter

Valget 2021

  • FOs hovedbudskap
  • Dette mener politikerne
    • Akershus valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FrP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
    • Østfold valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
    • Oslo valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
    • Hedmark valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
    • Oppland valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
    • Buskerud valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Vestfold valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Telemark valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Aust-Agder valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Vest-Agder valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Rogaland valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Hordaland valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Sogn og Fjordane valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Møre og Romsdal valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
    • Sør-Trøndelag valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Nord-Trøndelag valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Nordland valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Troms valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
    • Finnmark valgkrets
      • Arbeiderpartiet
      • Høyre
      • Senterpartiet
      • FRP
      • Sosialistisk Venstreparti
      • KrF
      • Rødt
      • Venstre
      • MDG
      • Høyre
Personvern og informasjonskapsler
Levert av: CoreTrek | Publiseringsverktøy: CorePublish